Yağ bezesi (Lipom) Tedavisi

Ameliyata gerek kalmadan dakikalar içinde yağ bezelerinden kurtulun

Randevu Talep Formu
doktora sorun

Lipom nedir? Kimlerde daha fazla görülür? Nasıl tedavi edilir? Ne zaman tedavi gereklidir? Lipom ve tedavisi konusunda en çok merak edilen konuları bu yazıda derledik!

Lipom Nedir?

Lipom, yağlı dokunun deri altında aşırı bir iyi huylu büyümesidir. Toplumun ortalama %2-3’ünde görülen, en yaygın yumuşak doku büyümesidir.

  • Lastik benzeri bir dokuya sahiptir
  • Deriyle aynı renktedir
  • Cilt altında, hareketli bir yumru şeklindedir

Genellikle zararsız olsa da; ağrılı lipomlar ya da normal vücut hareketlerini engelleyen durumlarda sorun yaratabilir. Lipom, boyut olarak gözle görülür şekilde değişiyorsa, doktorunuz düzenli takip önerebilir.

Ağrılı ve hızlı büyüyen lipomlar için, lezyonun çıkarılması için cerrahi müdahale ve lazerle lipom tedavisi gibi ameliyatsız tedaviler önerilebilir.

Lipom, bir deri altı büyümesi olduğu için, tanısal doğrulama için doku analizi gerekmektedir. Çok nadir olarak görülen kanserli hali; deri altı bir yumru olarak ortaya çıkabileceği gibi, normalden çok daha hızlı büyüyebilir ve daha büyük olabilir.

Lipom Tedavisinde Lazer Teknolojisi

Son teknoloji ile geliştirilen lazer tedavisi ile lipom çıkarma, yara izi oluşumunu en az indiren ve hastalara en iyi sonuçları sağlamak için en güncel teknikler ve en yeni ekipmanlardan yararlanan tedavi seçeneğidir.

Basit bir klinik içi prosedür ile, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Lazerle lipom tedavisi güvenli ve etkilidir. Minimum rahatsızlık ile gerçekleştirilebilir. Lipomunuz aşırı büyümüş ya da ağrılı hale geldiyse, lipom tedavisi için iyi bir aday olabilirsiniz. Lazer tedavisi, estetik açıdan görünümü ve genel yaşam kalitesini arttırabilir.

Genellikle üst sırt bölgesi, kol, kalça, üst uyluk ve omuzlarda görülen lipomlar, cilt yüzeyinin hemen altındadır. Yetenekli bir doktor, vücudun herhangi bir yerinde bulunan derin ve zor lipomları bile tedavi edebilir.

Lipom Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Lazer tedavisi ya da diğer tedavi seçeneklerinde, lipom tedavisinin süresi; yağ bezesinin boyutuna, derinliğine ve konumuna göre değişkenlik gösterecektir. Ayrıca, tedavi için hangi yöntemin tercih edildiği de işlem süresini etkileyebilir. Lazerle lipom tedavisi, çoğunlukla 30 dakikadan daha kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir.

Sonuçlar Ne Zaman Görülür?

Daha büyük lipomların tedavisinde etkiler anında görülebilir. Daha küçük lipomlarda, işlem sonrası şişlikler nedeniyle etkilerin fark edilmesi daha uzun sürebilir. Ancak, 1-2 hafta içinde şişlikler azaldığında, hızlı bir iyileşme fark edilir.

Tedavi sonrası için doktorun tavsiyelerine uyulduğu sürece, lazerle lipom tedavisinde minimum kesinti süresi vardır. Cerrahi müdahale gerçekleşirse, bir takip randevusu için tekrar doktorunuzu ziyaret etmeniz istenebilir.

Kaç Lazer Seansı Gerekir?

Genellikle, lazerle lipom tedavisi için yalnızca bir seans gereklidir. Bununla birlikte, lipom tekrarlarsa farklı bir tedavi gerekli olabilir.

Lipom Tedavisi Fiyatları

Lipom tedavisinde, her durum farklılık gösterir. Buna bağlı olarak, fiyatlar da değişiklik gösterir. Fiyat, doktor muayenesi sırasında, uygulanacak işleme ve tekniğe uygun şekilde verilmelidir. Maliyet hakkında önceden fikir sahibi olmak için, doktorunuzdan bir görüş vermesini isteyebilirsiniz. Ancak bu, yüz yüze görüşmenin yerini tutmayacaktır.

 

MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMAN DOKTORLARIMIZ CEVAPLASIN

Yağ bezesi (lipom) hakkında merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdeyiz. Merak ettiklerinizi sorun ve uzman doktorlarımız cevaplasın

Bilgi & Talep Formu