Modern Lazer Tekniği ile Varis Tedavisi

Uzman hekimler tarafından acısız ağrısız varislerinizden kurtulun

ravdevu alın
doktora sorun

Varis tedavisi için ilk tedavi; bacaklarda kan birikmesinin neden olduğu genişlemiş ve rengi değişmiş damarların, yaşam tarzı değişiklikleri ve varis çoraplarının kullanımı ile giderilmesini içerir. Ancak, varis aşağıdakilere neden oluyorsa tedaviye ihtiyacınız olabilir:

  • Şiddetli acı
  • Cilt problemleri
  • Kan pıhtısı
  • Bazı insanlar, bacaklarının daha iyi görünmesini sağlamak için de lazerle varis tedavisi gibi prosedürleri tercih etmektedir.

Lazerle varis tedavisi, varisli damarları ameliyatsız tedavi etmenin modern ve yeni bir yoludur. Anormal damarı bağlayıp çıkarmak yerine, lazerle ısıtılması ile gerçekleştirilir.

Lazer enerjisi, damarların duvarlarını öldürür. Daha sonra, vücut doğal olarak ölü dokuyu emer ve anormal damarlar yok edilir. Lazerli tedaviler, ameliyathane yerine doktor muayenehanesinde yapılmaktadır.

tedavi öncesi ve sonrası

Herkes Lazer İçin Uygun Mu?

Lazerle varis tedavisi, hemen her varisli hasta için uygundur. Önceki ameliyattan sonra tekrarlayan varisleri olanlar ise, genellikle skleroterapi ile tedavi edilmektedir.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak, ultrason ile tarama yapılır. Tedavi edilecek damarlar, bir kalemle işaretlenir. Hasta koltuğa uzanır ve bacağı temizlenip örtüyle kapatılır. Hangi damarların tedavi edileceğine bağlı olarak, sırt üstü ya da yüz üstü yatılabilir. Tüm bu adımlar, ultrason taramasına göre yönlendirilir.

Doktorun bir sonraki aşamada yapması gereken şey, damarın içine girmektir. Damar üzerinden cilde az miktarda lokal anestezi yapılır. İğne yoluyla damardan bir tel geçirilir. İğne çıkarıldıktan sonra, tel üzerinden ince plastik bir boru geçirilir. Damardan yukarıya çıkarılır ve tel çıkarılır.

Bölgeden lazer ışını geçirilir. Böylece, ucu ısıtılacak en yüksek noktada bulunur. Lazer, daha sonra ateşlenir ve yaklaşık 5 dakika içinde damar aşağı çekilir. Bir uyarı zili çaldığında tedavi sonlandırılır. İşlem sırasında, yanık kokusu hissedilebilir ancak herhangi bir acı hissedilmez.

Her iki bacak için de tedavi gerçekleşiyorsa, işlem daha sonra diğer bacak için tekrarlanır. İşlem sona erdiğinde, lazer ve tüp çıkarılır ve iğne deliği, küçük bir pansumanla kapatılır. Lazerle varis tedavisi, ortalama 20-30 dakika sürmektedir. İşlemden sonra, bir varis çorabı giymeniz gerekebilir.

Lazerle Varis Tedavisi Sonrası

Tedaviden kısa süre sonra, hastanın taburcu olmasına izin verilir. Ancak, araba kullanmaması önerilir. İşlem sonrasında, varis çoraplarının 14 güne kadar giyilmesi gerekmektedir. Doktorunuz, nasıl yıkanacağınız konusunda sizi bilgilendirecektir. Tedaviden sonra, işe hemen geri dönebilmeniz ve normal faaliyetlerinizin çoğuna devam edebilmeniz gerekir.

Varis çoraplarını giymeniz gereken süre boyunca, yüzmeniz ve bacaklarınızı ıslatmanız yasaktır. Çoğu hasta, tedavi edilen damar boyunca bir gerginlik hissi yaşayabilir. Bölgede, tedaviden sonra 4-5 gün hafif bir ağrı hissedilebilir. İltihaplanma karşıtı ilaçlar, onu rahatlatmak için yeterlidir.

Lazer Tekrarına İhtiyacım Olacak Mı?

Sadece semptomları hafifletmek için lazer tedavisi görüyorsanız, genellikle başka bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Ancak, pek çok hasta damarların görünümünü de iyileştirmek ister. Bunların yaklaşık %80’inde daha fazla tedavi gerekecektir. Varisler, normalde lazer tedavisinden sonra daha az belirgin hale gelir, ancak nadiren tamamen kaybolur.

Varis tedavisi için ek tedavi için skleroterapi gerekebilir. Ek tedaviler, lazer tedavisi sırasında ya da 4-6 hafta sonra yapılabilir. Her iki bacakta da geniş, varisli damarlarınız varsa, lazerle varis tedavisi sırasında ek tedavileri de yaptırmanız pek mümkün değildir.

Komplikasyonlar Nelerdir?

Lazerle varis tedavisi sonrasında, ciddi komplikasyonlar çok nadirdir. Sinirler, ısı nedeniyle hasar görülebilir ve bazı hastalarda küçük uyuşukluklar hissedilebilir. Ancak, bunlar genellikle birkaç ay içinde düzelir.

Pratikte, lazer ile cildi yakmak mümkün olsa da, lazerle varis tedavisi sırasında cildi yakmak gerçekten çok nadirdir.

Varisli damarın mikroplu iltihaplanması da komplikasyon riskleri arasındadır. Lazer, damar duvarını ısıtarak çalışır. Isıya kaçınılmaz bir yanıt olarak, damar duvarı iltihaplanır. Tedavi edilen damarın sertleştiğini hissedebilirsiniz. Tedavi edilen damardan beslenen varisli damarlar, sert ve yumrulu hale gelebilir. Bu pıhtı tehlikeli değildir ve vücut, onu birkaç hafta içinde doğal olarak emmektedir.

MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMAN DOKTORLARIMIZ CEVAPLASIN

Varis hakkında merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdeyiz. Merak ettiklerinizi sorun ve uzman doktorlarımız cevaplasın

 

Bilgi & Talep Formu