tırnak batması tedavisi

Uzman hekimlerimiz tarafından tırnak batması rahatsızlığınızdan lazerle hızlı bir şekilde kurtulun

randevu talep formu
doktora sorun

Tırnak Batması İçin Ameliyat Gerekli Mi?

Tıbbi olarak “unguis incarnatus” olarak da bilinen tırnak batması, ayak parmağının ağrılı bir durumudur. Ayak tırnağının keskin bir köşesi veya kenarı, parmağın ucunda veya yanında, cilde battığında oluşur. İlk önce, tırnağın deriye kıvrıldığı yerde ağrı ve iltihaplanma meydana gelir. Daha sonra iltihaplı alan fazladan doku oluşturmaya veya sarımsı sıvıyı boşaltmaya başlayabilir.

Tırnak batması tedavi edilmezse ne olur?

Tırnak batması tedavi edilmezse, enfeksiyona ve hatta cerrahi tedavi gerektirebilecek bir apseye dönüşebilir.

Ergenlerde ve yetişkinlerde yaygındır. Ancak, çocuklarda ve bebeklerde daha az yaygındır. Erkeklerde, kadınlardan daha sık görülürler. 20’li veya 30’lu yaşlarındaki genç yetişkinler en yüksek altındaki gruptur.

Tırnak batması, herhangi bir tırnakta gelişebilir. Ancak, genellikle ayak başparmağında bulunur.

Tırnak Batmasının Yaygın Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Sıkı oturan ayakkabılar veya yüksek topuklu ayakkabılar, ayak parmaklarının birbirine sıkışmasına ve tırnağın anormal şekilde büyümesine neden olur.
 • Ayak tırnaklarının yanlış kesilmesi, tırnağın köşelerinin deriye batmasına neden olabilir. Tırnaklar yuvarlak değil düz kesilmelidir.
 • Tırnağın mantar enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar kalınlaşmış veya genişlemiş bir ayak tırnağının gelişmesine neden olabilir.
 • Tırnağın yakınında akut bir yaralanma ya da tırnağın tekrar tekrar hasar görmesine neden olan herhangi bir travma da batık bir tırnağa neden olabilir.

Ailenizin bir üyesinde batık bir ayak tırnağı varsa, o zaman sizin de geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Bazı insanların tırnakları normalde diğerlerinden daha yuvarlaktır veya alttaki kemik daha “yukarı” olabilir, bu da batık tırnak geliştirme riskini artırır.

Tırnak batması belirtileri nelerdir?

Tırnak batması, en sık ayak başparmağının tırnağının dış kenarlarını etkileyen yaygın bir hastalıktır. Bununla birlikte, herhangi bir ayak parmağında gelişebilir. En yaygın belirtiler; ayak tırnağının kenarlarında ağrı, kızarıklık ve şişliktir.

Tırnak batmasının seyrinin başlarında, parmağın ucu hafif şişlikle kızarır ve ağrılı hale gelir. Herhangi bir irin yoktur. Dokunulduğunda sıcak gelebilir, ancak ateşiniz olmaz.

İlerleyen zamanlarda, tırnağın sivri ucunun çevresinde fazladan deri ve doku büyüyecektir. Sarımsı bir drenaj başlayabilir. Bu, cildi tahriş eden bir duruma vücudun tepkisidir ve mutlaka bir enfeksiyon değildir.

Bazen bir enfeksiyon gelişir. Bu durumda, şişlik daha da kötüleşir ve bölgeden beyaz veya sarı renkli akıntı olabilir. Cildin daha açık renkli bir bölgesi kırmızı deri ile çevrelenebilir ve ateş gelişebilir.

Tırnak batması için ne zaman tedavi gereklidir?

Tırnak batması enfeksiyona dönüştüğünde tıbbi yardım almak akıllıca olacaktır. Enfeksiyon olmadan sadece iltihaplı olsa bile, aşağıdaki durumlar da ortaya çıkarsa bir doktora görünün:

 • Üç günlük evde bakımın ardından iyileşme olmazsa
 • Diyabet, dolaşım bozukluğu, AIDS, kemoterapi alıyorsa veya yara iyileşmesinin kötü olması veya enfeksiyon riskinin artması için başka bir nedeni varsa

Çoğu tırnak batması tedavisi, doktor muayenehanesinde gerçekleştirilir. Ancak, aşağıdaki durumlar gelişirse acil tıbbi yardım gereklidir:

 • Şeker hastalığınız varsa veya enfeksiyon riskiniz yüksekse
 • Ayak parmağınızda ateş veya enfeksiyon belirtileri varsa

Tırnak batması için hangi doktora gidilir?

Aile hekimler, ayak hastalıkları uzmanları, ortopedi cerrahları ve dermatologların tümü tırnak batması olan hastaları teşhis ve tedavi edebilir. Uygulama alanı ayak bileğinin altındaki problemlerle sınırlı olan ayak hastalıkları uzmanlarının yanı sıra, bu doktorların tümü tırnak batmasını da tedavi edebilmektedir.

Tırnak batması tedavisi nasıl yapılır?

Enfeksiyon yoksa, tırnak kaldırılır ve konservatif tedavi önerilir. Bu; bölgeyi temiz tutma, uygun ayakkabılar ve tırnağın sık sık temizlenmesinden oluşur. Bazen bir doktor, tırnağın şeklini değiştirmek için tırnağı törpülemeye veya ortasından kesmeye çalışabilir. Daha düz ve düz bir çizgide büyümesine yardımcı olmak için tırnağa bir parça sert plastik de yapıştırılabilir.

Cildin iltihaplı bölgesinde herhangi bir fazla doku büyümüşse, doktor daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için fazla dokuyu çıkarmayı seçebilir. Herhangi bir dokuyu çıkarmadan önce bölge uyuşturulmaktadır.

Tırnak batması için ameliyat gerekli mi?

Bir enfeksiyon varsa, tırnağın bir kısmının veya tüm tırnağın cerrahi olarak çıkarılması ve apsenin boşaltılması gerekecektir. Bu, doktorun muayenehanesinde veya acilde yapılabilir. İşlemin kapsamı; enfeksiyonun ciddiyetine, diğer tıbbi problemlere ve bunun tekrarlayan bir problem olup olmadığına bağlı olarak değişecektir.

 

 

 

 

MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMAN DOKTORLARIMIZ CEVAPLASIN

Tırnak batması hakkında merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdeyiz. Merak ettiklerinizi sorun ve uzman doktorlarımız cevaplasın

Bilgi & Talep Formu  tırnak batması tedavisi

  Tırnak batması tedavisinde öncelikli olarak kaçıncı evrede olduğunun kontrol edilmesi gerekir.

  İlk ve 2. Evre Tedavisi

  İlk ve ikinici evrede yani Granulasyon dokusunun henüz gelişmediği durumlarda alınan basit önlemler ve ilaç uygulamaları hastalığı geriletse de tekrarlama ve fayda göremeden şikayetlerde artma olasılığı oldukça fazladır.

  Batma sürecinin başlangıç döneminde alınabilecek önlemler;

  • Hatalı ayakkabı seçiminin düzeltilmesi,
  • Tırnak kesimi sırasında yumuşak dokuya zarar vermeme,
  • Antiseptiklerle bölgenin temizlenmesi
  • Şiş ve kızarık bölgeye buz uygulaması
  • Ayakların yükseltilerek istirahat ettirilmesi
  • Enfeksiyon tespit edilen olgularda antibiyotik uygulamaları
  • Batma bölgesine bilinçsiz kurcalama alışkanlıklarının terk edilmesi
  • Kilo verme
  • Hastalığa sebep olan travmalardan uzak durmak

  gibi önlemler alınabilir. Bebeklik döneminde basit önlemler sıklıkla işe yaradığı gibi hamilelik sebebiyle oluşan batmalar için ise sürecin sonlanması şikayetlerin gerilemesine yeterli olmaktadır.

  Cerrahi Uygulama Gerektiren 3. ve 4. Evrenin Tedavisi

  Bu evrelerde ise sıklıkla cerrahi uygulama tek seçenek olmaktadır. Cerrahi uygulamanın başarısı ise, hastalığı iyi tanımlayıp, etkili ve yeterli cerrahi uygulamayı gerektirir.

  Tırnak Batması Tedavisi iş kaybı ve öz bakıma engel olmamalıdır. Lokal anestezi ile hiç ağrı duymadan 5-10 dakika gibi kısa bir sürede operasyon tamamlanır.

  • Küçük bir kesi ile tırnakta batma oluşturan kısmi tırnak çıkarılır.
  • Oluşan kanamalı granulasyon dokusunun tam olarak temizlenir.
  • Tekrarın önlenmesi açısından batma oluşturan tırnağı üreten kök bölgesinden 2,3 mm’lik kısmın çıkarılır ve hiç dikiş koymadan mükemmel estetik görüntü elde etmeye yönelik olarak işlem tamamlanır.

  Yapılan çalışmalarda halen en doğru metodun bu olduğu ispatlanmıştır. Cerrahi müdehale işlemlerini sadece cerrahi uzmanlıklarını almış hekimler tarafından yapılması gerekmektedir.

  Merdiven altı diye tabir edilen, sağlık koşulları gözetilmemiş yerlerde tıknak batması tedavisi için sürekli tekrara sebep olan ve büyük riskler taşıyan işlemler ile hastaları sağlına kavuşturacağını vaad eden kişilere irtibar etmemenizde büyük fayda vardır. Sizlere tedavi uygulayacak kişinin bir doktor olduğundan lütfen emin olun.

  MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMAN DOKTORLARIMIZ CEVAPLASIN

  Tırnak batması hakkında merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdeyiz. Merak ettiklerinizi sorun ve uzman doktorlarımız cevaplasın

  Bilgi & Talep Formu