makat çatlağı tedavisi

Uzman hekimlerimiz tarafından makat çatlağı rahatsızlığınızdan lazerle hızlı bir şekilde kurtulun

randevu talep formu
doktora sorun

Makat çatlağı, kadın ve erkeklerde eşit olarak, daha çok 15-40 yaş aralığındaki yetişkinlerde görülen yaygın bir durumdur. Anüs kısmında bir yırtık şeklinde meydana gelebileceği gibi, anüs zarı üzerinde bir deri olarak da çıkabilir. Etkilenen bölgede şiddetli ağrılar meydana gelir. Hatta, dışkılama sırasında kanama fark edilebilir.

Anüs üzerinde gelişen deri çıkıntısı, otururken rahatsızlığa ve ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, en kısa sürede tedavi gerektirir. Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri iyileşme sağlayabilir, ancak ciddi durumlarda cerrahi ve lazer tedavileri gerekir. En son teknolojiyle geliştirilen lazerli tedaviler, geleneksel cerrahi tedavilere göre daha düşük olan tekrarlama riski nedeniyle daha fazla tercih edilmektedir.

Makat Çatlağı Neden Olur ?

Genellikle, bağırsak hareketleri sırasında zorlama, gerginlik, kronikleşen kabızlık gibi nedenlere bağlı olarak makat çatlağı meydana gelir.

Bazı durumlarda; iltihaplı bağırsak hareketleri, enfeksiyon ve anal kanser gibi nedenlerle de gelişebilir. Makat çatlağı, cinsiyet fark etmeksizin her yaş grubundakileri etkileyebilir. Kronik bir makat çatlağından muzdaripseniz, tercih edilebilecek en iyi tedavi seçeneği lazerdir.

Çünkü, tıbbi müdahale olmadan iyileşme olasılığı düşüktür. Bu nedenle, topikal krem ya da diğer önlemlerle ağrı kontrol altına alınamıyorsa, cerrahi müdahale ve modern teknoloji ile geliştirilmiş lazerle tedavi yöntemleri önerilmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Önlenir?

Cerrahi ya da lazerli müdahale denenmeden önce, hastalara bazı yaşam tarzı değişiklikleri önerilir. Hafif vakalarda, önleyici tedbirler faydalı olabilir. Bu tedbirler, tedavi sonrası tekrarlama riskini azaltmak için de önemlidir:

 • Bol su için ve lif alımını arttırın
 • Anal bölgeyi kuru ve temiz tutun
 • Anal bölgeyi ilaçlı sabun ve ılık su ile temizleyin
 • Kabızlık sorunu için, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinin
 • Bebekler söz konusu ise, bezini sık sık değiştirin.

Bu tedbirlere rağmen makat çatlağı problemi tekrarlarsa, cerrahi ve lazerli müdahalelere ihtiyacınız olabilir.

MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMAN DOKTORLARIMIZ CEVAPLASIN

Makat çatlağı hakkında merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdeyiz. Merak ettiklerinizi sorun ve uzman doktorlarımız cevaplasın

Bilgi & Talep Formu  Lazerle Makat Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  En son teknolojik gelişmelerle birlikte makat çatlağı, lazer temelli cerrahi tedavilerle kolayla tedavi edilebilir hale gelmiştir. Lazerle tedavi, lokal anestezi altında rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Modern teknoloji ile geliştirilen lazerli tedavi yöntemleri sayesinde, çatlağın tekrarlama riski de geleneksel cerrahi müdahalelere göre daha azdır.

  Genellikle CO2 lazer kullanımını içeren lazerle makat tedavisi, kızılötesi ışınlar kullanılarak çatlağın uygun şekilde iyileştirilmesini içerir. Lazer teknolojisinin kullanılmasının nedeni, müdahale üzerinde daha fazla kontrol sağlamasıdır.

  Makat çatlağı görülen vakalar, genellikle aşırı tedaviye ihtiyaç duymaz ve karmaşık bir vaka haline gelmez. Böyle durumlarda; dışkı yumuşatıcı, topikal merhemler ve oral ilaçlar reçete edilebilir. Doktorunuzun bir beslenme çizelgesi hazırlaması da, gelecekte bu durumun tekrarlamasını engellemek için yardımcı olabilir.

  Lazerle Makat Çatlağı Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  En modern tedavi metotları ile geliştirilen lazerle makat çatlağı tedavisi yöntemlerinin avantajları şöyle sıralanabilir:

  • Lazerli tedaviler, diğer prosedürlerle karşılaştırıldığında daha hızlı iyileşme süresine sahiptir.
  • Doktorun, işlem sırasında daha fazla kontrol sahibi olmasını sağladığından, fissürün en uygun şekilde çıkarılmasına yardımcı olur.
  • İşlem sırasında hastanın yaşadığı ağrı minimum seviyededir ya da hiç yoktur.
  • Herhangi bir komplikasyon riski yoktur.
  • Lazer tedaviler, herhangi bir risk ya da yan etki riski içermez. Diğer tedavi seçeneklerinde enfeksiyon gelişme riski vardır. Ancak, lazerle yapılan tedavilerde kanama meydana gelmediğinden, enfeksiyon riski de çok azdır.

  Lazerle tedavi, makat çatlağının tedavi edilmesi için en son teknolojileri kullanır. Bu nedenle, güvenle tercih edilebilir. İşlem sırasında, en küçük ayrıntılar bile görünebilir olduğundan, işlemin doğruluğu ve etkinliği de artar. Ayrıca, yara iyileşmesi daha erken başlar ve yara izleri zamanla pürüzsüz hale gelebilir.

   

  MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMAN DOKTORLARIMIZ CEVAPLASIN

  Makat çatlağı hakkında merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdeyiz. Merak ettiklerinizi sorun ve uzman doktorlarımız cevaplasın

  Bilgi & Talep Formu