kıl dönmesi tedavisi

Uzman hekimlerimiz tarafından kıl dönmesi rahatsızlığınızdan lazerle hızlı bir şekilde kurtulun

randevu talep formu
doktora sorun

Kıl Dönmesi Tedavisinde Ameliyat Ne Zaman Gereklidir?

Kıl dönmesi, kıllar içeren küçük tünellerdir. En yaygın olarak, doğum yarığı olarak bilinen bölgede cildin altında meydana gelir. Enfekte olabilir ve bölgede apse veya akıntıya neden olabilir. Apsenin boşaltılması veya kronik semptomlar nedeniyle ameliyat gerekli olabilse de; bölgeyi kıldan uzak tutmak gibi yöntemler veya lazerle kıl dönmesi tedavisi gibi alternatif tedavi seçenekleri ile yönetilebilir.

Kıl dönmesi tam olarak nedir?

Kıl dönmesi, derinin altında bir tünele (sinüs) açılan küçük bir deliktir. En yaygın olarak, kalçaların ayrıldığı noktadaki yarıkta, derinin altında gelişir. Sıklıkla, hepsi aynı sinüse bağlanan birkaç birbirine bağlı delik gelişir.

Kıl dönmesi, enfekte olmadıkça genellikle belirgin semptomlara neden olmaz. Ancak bazen, irin dolu bir apsenin gelişmesine neden olabilir. Enfeksiyonunuz olabileceğini gösteren belirtiler; etkilenen bölgede ağrı, kızarıklık ve şişmeyi içerir.

Kıl dönmesi neden olur?

Kıl dönmesinin nedeni tam olarak belli değildir. Ancak; özellikle kalın ve sert vücut kıllarına sahip olmak, çok fazla oturmak, obez olmak, çok fazla araba kullanmayı gerektiren bir işte çalışmak gibi bazı faktörler kıl dönmesi riskini artırabilir.

Özellikle kötü hijyenin varlığında, bölgeye tekrarlayan travma varsa, durum daha sık görülür. Kıl dönmesi, II. Dünya Savaşı sırasında özellikle cip sürücüleri arasında çok yaygındı. Kötü yol ve çukurlardan geçerken sert metal koltuklarda zıplamanın “Jeep koltuğu hastalığı” olarak bilinen durumun gelişmesine katkıda bulunduğu düşünülüyordu.

  • Kıl dönmesi, erkeklerde kadınlara göre 2 ila 4 kat daha fazla görülmektedir.
  • Genellikle, ergenlik ile 40 yaş arasında daha sık gelişir.
  • Yaş ortalaması, erkeklerde 21 ve kadınlarda 19’dur.
  • Vücut şekli önemli olabilir ve kalçalar arasında derin bir yarık olması önemli olabilir.
  • Aile öyküsüne sahip olmak da önemli olabilir. Vakaların 3’te 1’inden fazlasının aile öyküsü bulunmaktadır.

     Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesi olan birçok insanda hiçbir semptom görülmez. Yalnızca, doğum yarığının derisinde küçük bir çukur veya açıklık bulunur. Kıl dönmeniz varsa, bölgeyi temiz ve kuru tutmak önemlidir. Ayrıca, yakınındaki tüylerin alınması da yardımcı olabilir. Bu adımlar, enfeksiyon riskini azaltabilir.

Belirtiler; hafif bir rahatsızlıktan büyük ağrılı bir apseye kadar değişebilir. Sinüsten berrak, bulanık veya kanlı bir sıvı gelebilir. İltihaplanma nedeniyle bölge kırmızılaşır, hassaslaşır ve irin kötü bir kokuya sahip olabilir. Ayrıca ateş, halsizlik veya mide bulantısı görülebilir. Bir kıl dönmesi enfekte olursa; tedavi edilmeden daha da kötüleşmesi muhtemel olduğundan, er ya da geç tedavi edilmelidir. Tedavi genellikle antibiyotik almayı ve drenaj adı verilen küçük bir operasyon sırasında apseden irin boşaltılmasını içerir.

Semptomlar geliştiren birçok hasta, ani bir akut apse gelişimi ile başvurur. Bölge şişer, hassaslaşır ve irin akabilir. Apse, kendi kendine veya tıbbi yardımla çözüldükten sonra, birçok hasta açıklıktan kronik bir akıntı geliştirir. Kıl dönmesi, t yüzeyinin altında, yüzeye bir veya daha fazla küçük açıklık veya yol ile bağlanan bir boşluktur. Bu sinüs yollarından birkaçı tedavi olmaksızın çözülebilse de, çoğu hasta bunları ortadan kaldırılması için küçük bir operasyona ihtiyaç duyar.

Az sayıda hastada, bölgede tekrarlayan enfeksiyon gelişir. Tekrarlaması durumunda, şişlik ağrı ve drenaj atakları görülür. Bu durumun çözülmesi için, neredeyse her zaman ameliyat gerekir.

Kıl dönmesi tedavisi için cerrahi seçenekler nelerdir?

Tedavi, hastalığın durumuna bağlıdır. Akut apse bir kesi ile yönetilir ve irinin serbest bırakılması için boşaltılır. Bu işlem, çoğu zaman lokal anestezi altında yapılabilir. Kronik bir kıl dönmesinin, genellikle cerrahi olarak açılması gerekecektir.

Karmaşık ve tekrarlayan vakaların ameliyat olmadan çözülmesi olası değildir. Ancak, herhangi bir ameliyat kararı aynı zamanda devam eden semptomların şiddetine de bağlı olacaktır. Bazen, yarayı doğrudan kapatmak mümkündür.

Daha büyük operasyonlar, daha uzun iyileşme süreleri gerektirir. Yara açık bırakılırsa, temiz tutmak için pansuman gerekir. Cerrahi, enfeksiyon olasılığı daha yüksek olan daha büyük bir ameliyattır; ancak bazı hastalarda gerekli olabilir. Doktorunuz, bu seçenekleri sizinle tartışacak ve uygun ameliyatı seçmenize yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMAN DOKTORLARIMIZ CEVAPLASIN

Kıl dönmesi hakkında merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdeyiz. Merak ettiklerinizi sorun ve uzman doktorlarımız cevaplasın

Bilgi & Talep Formu