Hemanjiom Tedavisi

Minik yavrularımızda sıkça rastlanan hemanjiom sorununa kısa bir sürede çare buluyoruz. 

Randevu Talep Formu
doktora sorun

Hemanjiyom, yönetilmesi zor bir problem oluşturabilir. Gelişimini takip ederek beklemenin daha iyi olup olmadığı ya da bazı potansiyel olumsuz durumları önlemeye çalışmanın daha iyi olacağı konusunda uzman görüşleri değişmektedir.

Hemanjiyom tedavisinde, genel olarak lokal ve oral ilaçlar ile cerrahi prosedürler ve kriyoterapi dahil olmak üzere farklı yöntemler kullanılmıştır. Son zamanlarda ise, lazerle hemanjiyom tedavisi öne çıkmaktadır. Özellikle yüzeysel hemanjiyomlar için, çok sayıda çalışma ile lazerli tedavinin etkinliği kanıtlanmıştır. Deri altı bileşenli hemanjiyomların tedavisi için tercih edilen tedavi ise Nd: Yağ Lazer’dir.

Hemanjiom nedir ?

Bebeklerde çilek lekesi olarak da bilinen hemanjiyom, ilk fazında hızlı gelişim gösteren ve ardından yavaş bir değişim ile karakterize kanserli olmayan tümörlerdir. Yenidoğan bebeklerin yaklaşık %3’ünü etkileyen, bebeklik çağının en yaygın cilt problemlerinden biridir.

Yaşamın ilk yılında, bebeklerin %60’ında baş ve boyun bölgesinde görülür. Lezyonların çoğu, zamanla tamamen geriler. Ancak, lezyonların %10’u kalıcı olabilecek komplikasyonlara neden olabilir. Bazı vakalarda, kanama nedeniyle ikincil enfeksiyon nedeniyle hayati bir yapının tıkanması gibi müdahale gerektiren komplikasyonlar da meydana gelebilir.

Hemanjiyomlarda Tedavi Seçenekleri

Oral ilaç kesildikten sonra, pulsed dry lazer tedavisinin, hemanjiyomları daha hızlı çözdüğü ve daha az yavaş büyüme gösterdiği görüldü. Bu yaklaşım, daha derin ve daha kalın bir dokusu olan hemanjiyomlar için de standart bir tedavi haline geldi.

Yüzeysel hemanjiyomlar, genellikle bebeklerde, çocuklarda ve kendiliğinden düzelme görülmeyen yetişkinlerde lazerle tedavi edilebilir. Tedavi, genellikle bebekliğin erken dönemlerinde başlar ve birden fazla tedavi gerekir. Bebeklerde hemanjiyom tedavisi, lezyonun boyutu, rengi ve gelişimine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMAN DOKTORLARIMIZ CEVAPLASIN

Hemanjiom hakkında merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdeyiz. Merak ettiklerinizi sorun ve uzman doktorlarımız cevaplasın

Bilgi & Talep Formu  Lazerle Hemanjiom Tedavisi nasıl yapılır ?

  Lazer tedavisi, hemanjiyomlarda hem artan hem de geride kalan damarların tedavisi için faydalıdır. Pulsed dye lazer, çocukluk çağında hemanjiyom tedavisi için en yaygın kullanılan lazer haline gelmiştir.

  Lazerli tedavi, hemanjiyomların; göz, dudak, kulak, yüz ve parmaklar gibi psikolojik ve fonksiyonel sorunlara neden olabilecek alanlarda meydana gelmesi durumunda etkilidir. Hemanjiyom, pulsed dye lazer tedavisi ile bazen tedaviden ilk birkaç gün sonra ağrı azalması gibi hızlı bir tepki ile yanıt verir.

  Etkinliği Kanıtlanmış Tedavi: Pulsed Dry Lazer

  Hemanjiyom lezyonlarının neden olduğu komplikasyonlar için bugüne kadar çeşitli tedavi seçenekleri kullanılmıştır. Pulsed Dye Lazer tedavisi, erken dönemde lezyonun gelişimini yavaşlatmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için etkili olabilir.

  Lazerle hemanjiyom tedavisi hakkında yapılan çok sayıda çalışmada, Pulsed Dye Lazer tedavisi ile lezyonun tamamen temizlendiği ya da çok iyi bir iyileşme gösterdiği görülmüştür. Lazet teknolojisi, bebek ve çocukluk çağındaki vakalarda, hemanjiyom tedavisinde net bir etki raporuna sahiptir.

  Sonuç Olarak…

  Özellikle yavaş gerileyen ve yüzde meydana gelen hemanjiyomlar, çocukların özgüvenini olumsuz etkiler. Bu da, anne babaların üzerinde büyük ölçüde duygusal bir stres yaratır. Ayrıca, hemanjyion nedeniyle ağrılar, solunum yetmezliği, görme bozukluğu ya da besin yetersizliği de gelişebilir.

  Hızlı bir gerileme dönemi, hem fiziksel hem de psikolojik faydalara sahiptir. Lazer tedavisi, hemanjiyom için etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Bazı uzmanlar, erken dönemde hemanjiyomlara lazerle müdahale edilmesini de savunmaktadır. Etki ve güvenliğini gösteren çalışmalar bulunsa da, bu konuda doktorunuzla ortak bir karar vermek her zaman en iyisidir.

  MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMAN DOKTORLARIMIZ CEVAPLASIN

  Hemanjiom hakkında merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdeyiz. Merak ettiklerinizi sorun ve uzman doktorlarımız cevaplasın

  Bilgi & Talep Formu