lazerle ben tedavisi

Uzman hekimlerimiz tarafından ben rahatsızlığınızdan lazerle hızlı bir şekilde kurtulun

randevu talep formu
doktora sorun

Lazerle Ben Tedavisi Güvenli Mi?

Ben tedavisi söz konusu olduğunda, güvenlik her şeyden önemlidir. Bu nedenle, tedavi, iyi huylu ve sadece estetik olarak çıkarılması istenen güvenli bir ben ile potansiyel olarak tehlikeli bir ben arasında ayrım yapma yeteneğine sahip bir doktor tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

Melanom, benlerden kaynaklanabilecek en hızlı ilerleyen ve tehlikeli kanser türlerinden biridir. Bu nedenle, bir ben şüpheli görünüyorsa tamamen çıkarılmalı ve yara dikişlerle kapatılmalıdır. Daha sonra, mikroskop altında gerçekleştirilen histolojik analiz için gönderilmelidir. Bu yazıda, ben tedavisi için gelişmiş lazer tedavilerinin faydalarına bakış sunuyoruz…

Ben nedir? Neden gelişir?

Bir ben, ciltte tipik olarak kahverengi bir nokta oluşturan cilt içindeki melanin üreten hücre kümesi veya yuvasıdır. Büyüme, bazen ten renginde de olabilir. Ayrıca, koyu mavi ve gri bir görünüme sahip olabilir.

Çoğu yetişkinin vücudunda 10-40 ben bulunur. Yaygın benler doğumda mevcut olabilir veya daha sonra çocuklukta ortaya çıkabilir, tipik olarak gençlik yıllarında artar. Benler, genellikle hamilelik sırasında koyulaşır ve genellikle 50 yaşından sonra yaşamın ilerleyen dönemlerinde tamamen kaybolur.

Benler nasıl teşhis edilir?

Uzmanlar, benleri kontrol etmek için dermoskopi adı verilen bir teknik kullanır. Bu, ben gibi cilt lezyonlarının ayrıntılı olarak görüntülenmesini sağlamak için yüksek büyütme ve çapraz polarize ışık kullanan özel bir cihaz türüdür. Dermatologların bir benin güvenli olup olmadığını veya daha fazla dikkat gerektirip gerektirmediğini belirleme yeteneğini artıran bir tekniktir.

Doktorunuz, çıkarılması gereken herhangi bir beni değerlendirecek ve size ben tedavisi için tüm olası seçenekleri sunacaktır. Bir benin şüpheli göründüğü tespit edilirse, farklı bir uzmana yönlendirileceksiniz.

Lazerle ben tedavisi nasıl yapılır?

Lazerle ben tedavisi, minimum yara izi bırakan ve estetik olarak en iyi sonuçları sağlayan en gelişmiş tekniklerden biridir.

Bir benin açıkça iyi huylu olduğu belirlenirse; en iyi yara izi sonucunu vermek için lazer teknolojileri kullanılabilir. Lazerle ben tedavisi, yüz gibi estetik açıdan hassas alanlar için mükemmel seçenektir. Çünkü, daha hızlı iyileşme ve daha iyi yara izi sağlar. Gerçekten de bu teknikle zaman zaman bazı benleri neredeyse hiç iz bırakmadan çıkarmak mümkündür.

Lazer tedavisi, alttaki dokuda minimum termal hasar oluşturduğundan ve önemli adneksiyal yapıların korunması, minimum yara izi ile iyileşmenin gerçekleşmesine izin verdiğinden, minimal yara izi ile benlerin çıkarılması için en üstün tedavidir.

Bazı doktorlar, daha eski moda cerrahi teknikleri tercih etmeye devam etmektedir. Bunlar, ben tedavisi için tamamen geçerli seçenekler olsa da, adneksiyal yapıların bozulması nedeniyle estetik olarak sonuç o kadar tatmin edici olmayacaktır.

Biyopsi için bir doku örneği gerekiyorsa ve ben göze çarpmayan bir bölgedeyse, bu yöntemler kesinlikle uygundur.

Olası komplikasyonlar nelerdir?

Aşağıdakiler, bir ben tedavisi ile ilgili olası komplikasyonlarıdır:

  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • skar oluşumu
  • Cilt girintisi
  • Cildin renginin solması (daha açık veya daha koyu)
  • Benin tekrarlaması (%3’ten az)

Doktorlarımız tarafından hangi ben tedavisi yöntemi seçilirse seçilsin, emin ellerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Doktorlarımız, kapsamlı deneyim kazanmış ve tüm yasal ve klinik gereklilikleri aşan katı tıbbi protokollere uymuş, Türkiye’nin önde gelen lazer cerrahları arasındadır.

İlk muayene sırasında, olası yan etkileri ve bunlardan nasıl kaçınılacağını size açıklayacak ve her zaman takip edileceksiniz. Herhangi bir soruyu doğrudan doktorunuza sorabilirsiniz.

 

 

MERAK ETTİKLERİNİZİ UZMAN DOKTORLARIMIZ CEVAPLASIN

Ben tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdeyiz. Merak ettiklerinizi sorun ve uzman doktorlarımız cevaplasın

Bilgi & Talep Formu